Blog Otizmli Çocuklar ve Ekolali

  1. Ekolali, gecikmiş ve anında ekolali olarak ikiye ayrılır. Otizmli çocuk kendisine söylenenleri anında tekrar edebilir ya da üstünden zaman geçtikten sonra da söyleyebilir. Ekolali söylenenlerin otizmli çocuk tarafından aynı şekilde tekrar edilme durumudur.
  2. Ekolali,  gestalt dil işleme stilini temsil eder. Bu çocuğun uzun bir cümle duyduğu zaman buna bir kelimelik anlam yüklemesi demektir. Örneğin, kapıyı aç dediğinizde aç kelimesine odaklanır ve herhangi bir şeyi açmaya çalışır.Daha sonraki zamanlarda bütünden parçaya ilerler ve tek tek kelimeleri ayırır ve kapıyı aç, kutuyu aç dediğinizde açması gerekeni açar.
  3. Otizmli çocuklar bir dili öğrenirken aşağıdan yukarıya değil, yukarıdan aşağıya doğru öğrenirler. Yani sesleri çıkarıp kelimeleri öğrenmek yerine bütünden parçaya iner ve daha sonra kelimelerdeki sesleri ayrıştırırlar.
  4.  Gecikmiş ekolali,  dinleyen kişi için bir anlam ifade etmese bile bu tekrarlanan cümle aslında çocuğun yaşamı, istediği ya da ilgi alanları ile alakalıdır.
  5. Ekolali aslında sözel bir davranıştır, sıradan ses tekrarları değildir. Sıradan ses tekrarları ile sözel iletişim kurmak için kullanılan ekolaliyi konuşma terapistiniz ayırabilir ve bu konuda size yardımcı olabilir.
  6. Ekolali aslında  ilişki kurma ve sosyal yakınlığı destekler. Kelime ve grameri geliştirme dahil olmak üzere dil kazanımını destekler. Ekolali, otizmli bireylere karşılıklı konuşma yoluyla başkalarıyla etkileşime girme ve etkileşimde bulunma fırsatları yaratır. Bu sözel karşılık, ilişki kurma ve diğerleriyle sosyal-duygusal yakınlığı destekler.
  7. Ekolali, çeşitli iletişim amaçlarına hizmet eder. Otizmli bireylere söyleneni doğrulama, istek bildirme, talep etme, reddetme, protesto etme,  ilişki kurma ve direktif verme olanağı sağlar. Göz teması, beden dili, mimikler ve jestler gibi sözel olmayan iletişim becerileri sıklıkla ekolali ile birlikte görülür.
  8. Ekolali, kendini kontrol etmesine yardımcı olur.  Çoğu uzman o an çocuğun ne için iletişim kurduğunun net anlaşılmamasına rağmen ekolalinin iletişimi geliştirdiğini söylüyor. Çocuğun tekrarları o anki durum içinde bir anlam ifade etmese ve anlamsız gelse bile ekolali, cümleleri öğrenme, bilişşel işlevler ve kendini kontrol etmeye yardımcı olur.
  9. Konuşma terapistiniz ekolaliyi işlevsel bir iletişim becerisi olarak kullanmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/u9584970/public_html/wp-content/themes/celeste/views/prev_next.php on line 10
previous
Çocuğunuz Okula Hazır Mı?

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/u9584970/public_html/wp-content/themes/celeste/views/prev_next.php on line 36
next
Çocuklara Engeli Olan Akranlarının Durumunu Nasıl Anlatmalı?