Blog Çocuğunuz Okula Hazır Mı?

Okula hazır olmak için, çocuğunuz zihinsel ve duygusal olarak okula hazır olmalıdır. Okula başlamaya hazır olmak için çocuğunuzun zihinsel olarak akademik becerilerin kazanımına ne kadar hazır olduğuna, duygusal olarak ise annesinden ayrılmaya ne kadar hazır olduğuna bakmak gerekir. Duygusal hazır oluş aynı zamanda okul kurallarına uyum sağlama becerisine, çocuğun yanında birisi olmadan kendini ve davranışlarını kontrol etmesine kadar geniş bir hazır olmuşluğu içerir.

Çoğu çocuk okula ilk başladığında ilk 2 hafta okula adaptasyon sürecini yaşar. Bu dönemde zorlanabilir, okula gitmek istemeyebilir hatta ağlayabilir. Ancak bu süreç aşılmasına rağmen çocukta hala bir sakinleşme görülmüyorsa o zaman bazı sorunların mevcut olduğunu anlarız ve bir uzmana başvurulması gerekebilir. Çocuğun okul ile ilgili olan uyum sorunlarının önemli bir kısmını anneden ayrılma problemleri oluşturmaktadır. Ayrılma anksiyetesi adı verdiğimiz bu problem çocukta tek başına kaldığı zaman yoğun kaygıya, ağlama nöbetlerine, okula gitmek istememeye sebebiyet verir. Çocuk bir türlü sakinleşemez. Ayrılma anksiyetesi çocuğun anneye bağlanmasıyla ilgili problemlerden ve anne-baba tutumlarından kaynaklanabileceği gibi bazı travmatik yaşantılar da bu süreci yaşatabilir. Özellikle aile içerisinde sınır çizilmemiş, kural algısı verilmemiş olan çocuklarda da okula uyum problemlerinin baş gösterdiğini biliyoruz. Okul, eve göre çok daha sınırlandırılmış, daha katı ve grupla hareket etmeyi gerektiren bir ortam. Çocuk sıkılsa da davranışlarını bastırıp ayağa kalkmamayı, arkadaşlarıyla konuşmamayı ve düzeni bozmamayı başarabilmek zorundadır. Bu yüzden de ailede kuralsız yetişme çocuğun okuldan uzak durmayı tercih etmesine sebebiyet verebilir.

Anaokulunun Önemi

Okula hazır oluş süreci için anaokulları da son derece değerlidir. Çocuk anaokulunda ilk defa anneden ayrı bir zaman geçirir, kurallarla tanışır, grup halinde hareket etmeyi, arkadaşlarla oyun oynamayı, rekabet etmeyi, sosyal iletişimi, kendine yetebilmeyi öğrenir. Bu sayede ilkokula başladığında hali hazırda sisteme alışık olduğundan daha az zorluk çeker.


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/u9584970/public_html/wp-content/themes/celeste/views/prev_next.php on line 10
previous
Down Sendromu

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/u9584970/public_html/wp-content/themes/celeste/views/prev_next.php on line 36
next
Otizmli Çocuklar ve Ekolali