Blog Kekemeliği Olan Biriyle Nasıl Konuşmalısınız?

Kekemeliği olan biriyle nasıl konuşmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bu kişiyle konuşurken farkında olmadan göz kontağınızı kesiyor olabilirsiniz ya da vücudunuz istemeden de olsa kasılıyor olabilir .

Özellikle küçük yaşta bir çocuğunuz var ve kekeliyorsa endişeniz vücut dilinize yansıyor olabilir.

  • Öncelikle kekemeliği olan biriyle konuşurken  yavaş konuşun – hızlı konuşursanız, ona da hızlı konuşması için farkında olmadan model olur ve ona da  baskı uygularsınız. Bu da konuşmasını olumsuz yönde etkileyebilir.
    Yüksek sesle konuşmamaya özen gösterin çünkü o da yüksek sesle konuşmak isteyecek ve bu da konuşma sistemine baskı uygulayacaktır.
    Konuşurken, kekemeliği olan kişiden uzak durarak konuşmayın – bu onun konuşmasını onaylamadığınız algısını yaratabilir. Onunla konuşurken gözlerine bakın, ağzına bakmayın. Ne söylediğine odaklanın, nasıl söylediğine odaklanmayın.Sabırlı olun. Eğer kekemelikten endişe etmediğinizi gösterebilirseniz, kekemeliği olan kişi daha rahat hissedecek ve konuşması daha akıcı olacaktır. Cümlelerini onun yerine tamamlamayın. Başkalarının ne söyleyeceklerini biliyor gibi cümlelerini tamamlaması, kekemeliği olan kişilerin en sık şikayet ettikleri durumdur. Fakat çocuğunuzun ya da karşıdaki kişinin kelimeyi söylerken çok zorlandığını ve bunun onun için endişe yaratan bir olay olduğunuz gördüğünüz zaman yardımcı olmanız faydalı olabilir. Buradaki yaklaşım kişiye ve yaşadığı duruma değişmektedir.

Grup içinde konuşması için kekeleyen kişiye de sıra verin ve konuşması için destekleyin. Birçok insanın bulunduğu bir konuşma sırasında bir şey söylemek isterse, konuşması için ona sıra verin.

Eğer konuşurken takılıyorsa  ve üzerinde çalıştığı konuşmasının akıcılığının artmasına yardımcı olan belirli bir konuşma tekniğini kullanması gerektiğini biliyorsanız, onu kullanmasını gerektiğini hatırlatabilirsiniz.

Konuşurken sakin, uygun ses tonu ve rahat bir beden diliniz olması ve kekeleyen kişiye cevap vermesi için zaman tanımanız ve beklemeniz çok önemlidir.


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/u9584970/public_html/wp-content/themes/celeste/views/prev_next.php on line 10
previous
Yetişkinlerde Kekemelik

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/u9584970/public_html/wp-content/themes/celeste/views/prev_next.php on line 36
next
6 Soruda Çocukluk Çağı Şizofrenisi